Bugun...
SON DAKİKA

Vahdet Özkoçak'tan denklik sorunu açıklaması!

ÖGESEN Genel Başkanı Dr. Vahdet Özkoçak, Akademinin tümörü haline gelen denklik sorunu ile ilgili açıklamalarda bulundu.
facebook-paylas
Tweet
 Tarih: 07-09-2019 15:24:56  -   Güncelleme: 07-09-2019 15:59:56

Vahdet Özkoçak'tan denklik sorunu açıklaması!

Akademinin Tümörü #50dsorunu, eş durumu, sağlık durumu vb sorunlarımız varken, çözülmeyi beklerken diğer sorunların da mahkeme kararlarına rağmen çözüme kavuşmaması Akademik camiayı ve Eğitim-Öğretim alan kişileri, aileleri ile birlikte mağdur etmektedir. Ülkemizde KKTC de dahil edildiğinde 60 bine yakın denklik sorunu yaşayan akademisyen ve öğrenci bulunmaktadır. Her alan ve meslekle ilgili yurtdışında okumuş öğrencilerimiz bu sorunu yaşamaktadır. Tıp, mühendislik, diğer sosyal alanlarda hukuktan diplomasını almış, başarılı bir şekilde üniversiteyi bitirmiş ancak YÖK tarafından denkliği verilmeyen vatandaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız üniversite eğitimlerini almak amacıyla yurtdışına giderken YÖK tarafından yayımlanmış herhangi bir açıklama ya da liste olmadığı için rahat bir şekilde kayıtlarını yapmışlardı. Birçoğu üniversite eğitimlerini tamamlayıp ülkemize dönmeden önce YÖK denklik biriminden onay almış, herhangi bir problem yaşamayacaklarının bilgisini alarak eğitimlerini tamamlayıp dönmüşlerdir. 60 bin gencimizin ve aileleriyle beraber 250 bine yakın vatandaşımızın bu problemi yaşadığı düşünüldüğünde yetkililerinin buna duyarsız kalmaları hepimizi üzmekte, bu gençlerimizi belirsizliğe ve hak ettikleri mesleklerini yapmalarına engel olmaktadır.

 

Bu problemin ancak Türkiye’de komisyonlar kurularak çözülebileceğini ifade etmekteyiz. Bu komisyonlar denklik mağdurlarının ders almaları gerekip gerekmediğini, staj yapıp yapmaması konusunda üç aylık bir çalışmayla bu dosyaların tamamını inceleyeyip gençlerimizi bu denklik sorunundan kurtarabilirler. YÖK birçok konuda üniversitelere yetki devri yapıp yetkilerini paylaşırken denklik konusunda sadece kendi bünyesindeki merkez aracılığıyla dosyaları karara bağlamaktadır. Halbuki bu sorun YÖK’te merkezi bir denklik merkeziyle değil, üniversitelerimiz de sürece dahil edilerek çok daha kolay ve etkili bir şekilde çözülebilir. Köklü üniversitelerimize rektörlük bünyesinde bu komisyonları kurduğumuzda çok daha hızlı karar alınıp, gençlerimizin mağduriyeti giderilebilir. Bu nedenle denklik sorununun çözümünün YÖK’e bağlı olduğunu ve YÖK’ün bu konuda gerekli adımları atmasını ivedilikle beklemekteyiz. Ülkemizin de dahil olduğu Bologna sürecinde Avrupa’daki tüm fakülte ve programlarda ortak program uygulanmakta bu durum da YÖK’ün eksik kredi ve ders gerekçesini boşa çıkartmaktadır. Buna ek olarak Cumhurbaşkanımız Sn. Reecep Tayyip Erdoğan’ın 2006’da başbakan olduğu dönemde Avrupa bölgesindeki diplomaların karşılıklı tanınmasını içeren 50 ülkenin katılımıyla oluşturulan Lizbon  sözleşmesini imzalamıştı. Ayrıca yurtdışına eğitim amaçlı giden öğrencilerimize MEB’de de gerekli izinler verilerek dosya açıldığı ve MSB tarafından da bu öğrencilerimizin askerlik tecillerinin yapıldığını tekrar hatırlatmak istiyoruz.  

 

Biz Öğretim Elemanları Sendikası olarak ülkemize büyük katma değer sağlayacaklarına inandığımız kalifeyeli olarak nitelendirdiğimiz bu öğrencilerimizin istihdama katılmaları ve hak ettikleri mesleklerini yaparak ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmaları konusunda hem kendilerine desteğimizi ifade ediyor, bu konuda adım atacak kurumlarımızla da her türlü iş birliği ve paydaşlığı yapabileceğimizi ifade ediyoruz.

 

Dr. Vahdet Özkoçak 

ÖGESEN Genel Başkanı

 

                                                                                                                                                                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  HABER VİDEOSU
  Bu haber 1407 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EĞİTİM Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
Bultenhaber
  HAVA DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Süper Lig'de kim şampiyon olur?
Bu anket'e Üye Girişi yaparak oy kullanabilirsiniz.
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI