Bugun...

1 Mayıs’ın kısa tarihi…

 Tarih: 01-05-2019 14:30:00  -   Güncelleme: 01-05-2019 14:36:00
Hacı Ünveren

 

 

 

 

Emekçilerin, birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 MAYIS, bu yıl da Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere on binlerin katılımı ile tüm yurtta tam bir bayram havasında kutlanıyor. Dünyanın dört bir yanında işçiler kol kola giriyor, omuz omuza yürüyor; insanca, özgürce ve kardeşçe yaşamak istediklerini 1 Mayıs meydanlarında haykırıyor.

1 Mayıs tarihi, dünya emekçilerinin “İnsanca bir yaşam” için verdikleri mücadelenin tarihidir. İşçi sınıfının ilk olarak 1890’da büyük bir mitingle kutlamaya başladığı “birlik, mücadele ve dayanışma günü”, izleyen yıllarda, tüm ülkelerde coşkulu kutlamalara, büyük mitinglere sahne oldu. 19.yüzyılın sonlarına doğru Amerika ve Avrupa’da başlayan emekçi isyanları, yüzlerce işçi önderinin yaşamına mal oldu. Ancak bu mücadele ekonomik gelişmenin de katkısıyla sosyal devleti doğurdu.

Anadolu’da 1 Mayıs ilk kez Osmanlı döneminde 1905 yılında İzmir’de kutlandı. İstanbul’da ilk kez 1 Mayıs kutlaması 1910’da yapıldı. Ülkemizdeki en kitlesel 1 Mayıs, 1976’da kutlandı. Bu miting DİSK’in öncülüğünde ve Taksim Meydanı’nda yapıldı. O gün Taksim Meydanı’nı 400 bin emekçi doldurdu. Bu yüzden 1977 yılındaki gösterilerin daha bir görkemli kutlanmasından tedirgin olan kesimler bulunmaktaydı... 1977 yılımım 1 Mayıs kutlamalarında, dönemin DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in konuşmasının sonlarına doğru çevredeki binalardan halkın üzerine ateş açıldı. Yaşanan paniğin ardından 37 insanımız yaşamını yitirdi ve 200’den fazla yaralı vardı.

77 katliamı 1 Mayıs’ın kutlanmasını engelleyemedi. 1978’de 1 Mayıs’lar çeşitli engellemelere rağmen her yerde kutlandı. 12 Eylül ile birlikte 1 Mayıs kutlamaları engellendi. Ama tamamen durdurulamadı. Seksen sonrasında ülkenin birçok yerinde dağınık olarak kutlanan 1 Mayıslar işçi sınıfının gücünü ve enerjisini parçalamaktadır, 1 Mayıs işçi sınıfının “birlik, mücadele ve dayanışma” günüdür. Bunun için ülkenin bütün emekçilerinin tek bir yerde en azından senede bir kere de olsa gücünü hatırlaması ve hatırlatması gerekmektedir.

Tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun….

  Bu yazı 187 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI